מרטים ריבוי כירופרקט

ד"ר מרטין ראבוי כירופרקטור

הגדרה: המילה 'כירופרקטיקה' מקורה מן המילים היווניות cheir, שמשמעותה 'טיפול ידני', ו-praxis – סיומת של מילות עשייה.
מטרת המקצוע לאבחן, לטפל ולמנוע בעיות במערכת העצבים, בשרירים ובעצמות כמו גם את השפעותיהן הנרחבות על בריאות הגוף הכללית. בתוך כך מיוחסת חשיבות ראשונה במעלה לקשר וההשפעות ההדדיות בין עמוד השדרה ומערכת השרירים והעצמות, כאשר התיאום ביניהן נעשה על ידי מערכת העצבים. יישום בפועל הכירופרקטיקה שמה דגש על יכולתו הטבעית של הגוף לרפא את עצמו (homeostasis). לכן, הטיפול הכירופרקטי הוא חיצוני ואינו כולל ניתוח או שימוש בתרופות. מיקודו הוא בפתירת בעיות של חוסר תפקוד ופריקה חלקית של המפרקים, בעיקר באמצעות עבודה ידנית על עמוד השדרה, דבר שמקובל לכנות 'תיקון כירופרקטי' (chiropractic adjustment).

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מלמדים שכ-95% מהאנשים הפונים לטיפול כירופרקטי מתלוננים בעיקר על כאבים שמקורם בשרירי השלד (כאבי גב, צוואר, ראש, כתף, זרועות ורגליים).
ה-5% הנותרים הם מטופלים עם מגוון רחב של בעיות פנימיות הנגרמות או מתעצמות בשל יכולת תנועה מוגבלת של חוליות עמוד השדרה ורקמותיהן, דבר המתבטא במערכת העצבים. בין הבעיות האלה נמנות פגיעה בשמיעה או הראייה, אסטמה וקשיי נשימה אחרים, דיסמנוריאה (dysmenorrhea), קדדת תינוקות (infantile colic), דלקת שקדים, עצירוּת ובעיות אחרות במערכת העיכול.

הכרה: הכירופרקטיקה התפתחה לכדי מקצוע נפרד בארצות הברית בסוף המאה ה-19 ובשנות ה-60' וה-70' של המאה שעברה החלה התבססותה בקרב הציבור והקהילה הרפואית. אז החל פיקוח ומתן רשיונות לעיסוק בתחום זה, לצד מחקר משמעותי, כמו גם אישור המקצוע בחוק בכל מדינות ארצות הברית ובארצות אחרות.
למרות שבתחילה עורר העיסוק בשינוי מבנה השלד חשד בקרב אנשי מקצוע הרפואה, במהלך 20 השנים האחרונות זכתה הכירופרקטיקה להכרה, כשהצטברו ממצאים שמעידים על האפקטיביות שלה. בשנות ה-90' הומלץ טיפול כירופרקטי במקרים של כאבי גב, צוואר וראש על ידי קבוצות מומחים אינטרדיסציפלינריות במסגרת ההנחיות הבריאותיות הלאומיות בארצות הברית, בריטניה וקנדה, בין השאר.

במקביל למחקרים הרבים שפורסמו בתחום הכירופרקטיקה, הוחמרו הפיקוח והדרישות במוסדות ההשכלה בתחום זה, וכתוצר לוואי משמח הפכו במהרה היחסים בין הכירופרקטים ובין אנשי מקצועות הרפואה השונים ליחסי כבוד הדדי ושיתוף פעולה. טיפול בין-תחומי הוא כיום דבר שבשגרה, כאשר כירופרקטים ורופאים, פיזיותרפיסטים ואחרים, משתפים פעולה או מפנים ומקבלים מטופלים מן התחומים האחרים.

עיצוב אתר - מ.מ אלון מעצבים | בניית אתר - זכאי קום